BİR BAYRAM DA SEN DÜŞÜN

sehidin-cenazesi-memleketinde

Yine şehit lodosları boğuyor bütün cemrelerimizi. Ülkemin dört bir yanında ‘Teröre lanet sloganları’ … Bir de bayramımız yaklaşıyor , en çok çocukların yaşadığı . Büyüklerin bayramı ise yavrusu, torunu kapıdan girdiği an baslar ya , peki ya şehit ailesi ? Ateş düştüğü yeri yaktı yine . Duyduk şehit haberlerini üzüldük, bir kaç gün 5 vakit Namazdan sonra 3 ihlas bir Fatiha gönderdik …Sosyal medyada küfürler ettik,  Sokağa çıktık sloganlar attık, evimizin balkonuna bayrak astık . Evet bizim yüreğimiz biraz da olsa ferahladı (!) peki ya ailesi ? Annesi , babası , kardeşi , eşi ve bu acıyı yaşayan belki de en masum yürek, yavrusu … Düşün ki bu bayram onlardan birisin. Annesi ol bir kez . Bak kapıya saatlerce , en sevdiği yemekleri yap ( yiyemeceğini bile bile ) … Komşudan duy telaşı , ‘oğlum geldi de çok şükür’  sonra da bir pot kırdığını farkederek başını öne eğip attığı o mahcup bakışı gör…Babası ol ya da . Bayram namazına gitmek için bekle oğlunu , beklemenin boş olduğunu bile bile…sonra yalnız git. Namazdan sonra ‘ Başın Sağolsun ‘ cümlesini belki 100 kez işit… Torununa vereceğin bayram harçlığını hazırla , bu sefer daha büyük bir yükle , hem baba ol hem dede … Ağla ama belli etme . En güçlü sen görün . Torunun elini öperken gözünden akan o bir damla yası diğer elinle sil o görmeden…Bir de eşi ol . Bayramlaşmak için bekle namazdan dönüşünü . Çocuklara güçlü görün , yokluğunu hissettirme . Tüm neşenle götür dedelerine… Kahvaltıyı hazırla , o sessiz masada bir ses bulmaya calıs cocukların hissediyor cünkü , engelle bunu . Sonra düşsün omuzların. Hepsi boş çünkü beceremedin… Hepsine kurdun az çok empati . Şimdi bir de yavrusu ol . O haberi aldığından beri ne konuştun , ne duydun , ne hissettin. Bugün buyram ! En güzel kıyafetlerini hazırlayabildin mi ? Harçlıklarınla ne alacağını planladın mı günler öncesinden? Tüm enerjinle uyanıp evdeki herkesi uyandırdın mi ? Yapamadın… Biliyorsun annen ağlıyor köşede görüp ne kendin üzül ne onu üz. Çıkamadın yatağından , yastığın hep gözyaşı. Herkesin sana rol yaptığını bilerek bir rol de sen yaptın ‘ ben iyiyim ‘ imajını verdin . Hz. Yusuf’un kuyusunda Hz İdris’in iğnesiyle yama yaptın içindeki boşluğa … Ama hissettiğin , bildiğin tek bir his var özlem..

     O an hiç bitmeyecek kadar dolar özlemler , yıkılır tabular, istisnası mavzere bulanır karalar bağlayan sancılar , dinmez acısına tuz basılan yaralara dair kalanlar. Önce hicazla başlar gece , sonra demini aldıkça makam değişir . Ağırlaşır, tınlar… O anı hatırlarsın , gecen bayramı. Ayrılasın gelmez o düşten. Kırmızı ısparta halıları üzerindeki göbekli kısımda Baba’nın sana öğrettiği oyun gelir aklına …rengarenk bilyeler …
    Birden hatırlarsın , düş bu , o yok artık , eskiye dair öğrendiğin son oyun da o . ‘Baba’ kelimesi içini ısıtırken , şimdi canını yakar oldu . Ne duymak , ne tekrarlamak istersin bir daha. Ama hep duyacaktın, içinden tekrarlayacaktın o kelimeyi. Nefretle dolacaktı için , anlamayacaktın , neden senin baban ? .  Senin baban gitmiş neden herkes ‘vatan Sağolsun’ diyor ? Neden baban da sağolmuyor ? Neden şehitler ölmüyor ? Neden baban bayrağa sarılmış? Anlamıyordun. Cünkü çocuktun …
      İçin karardı değil mi , belki derinden düşünenler ağladı bile … Ama suan hissettiklerinin bir parçası bile değil bu his , cünkü biz yaşamadık ve bunun farkında olarak düşledik. Onlar Yaşadı , yaşayacak.
       Geride bunları bıraktı şehidime kursun sıkan bu insanlıktan nasibini almamış , kahrolası eller. Biz kaldık geriye . Şehidimiz gitti bizim için.
                 VATAN SAĞOLSUN !
Fatmanur PİRİNÇ
Reklamlar
Bu yazı Genel içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s